آناتومی بینی
آناتومی بینی و جراحی بینی
مهر ۳, ۱۳۹۶
بینی-عروسکی
جراحی بینی عروسکی
مهر ۱۹, ۱۳۹۶
نمایش همه
انحراف بینی

انحراف بینی

انحراف بینی در جراحی بینی

پیش از هر چیز جهت آشنایی با انحراف بینی لازم است تا با ساختار تیغه بینی آشنا شویم. تیغه بینی تیغه ‌ای است بسیار نازک در حدود ۱ تا ۲ میلیمتر که دو حفره بینی را از هم جدا می‌کند. تیغه بینی دارای دو قسمت می باشد. یکی قسمت جلویی که ساختاری غضروفی دارد و دیگری قسمت پشتی و بالایی که از استخوان تشکیل شده است. غضروف بافتی است نیمه که در مقایسه با استخوان نرم ‌تر می ‌باشد و به راحتی قابل بریده شدن در جراحی بینی است. وظیفه تیغه بینی جدا کردن دو قسمت بینی از یکدیگر است که باعث می شود بیماری ‌ها و میکروبها به راحتی از یک سمت به سمت دیگر نروند.

انحراف بینی چیست؟

انحراف تیغه بینی اختلالی است که در آن تیغه جداکننده بینی دچار خمیدگی یا شکستگی می شود . مهم‌ ترین مسأله در انحراف بینی گرفتگی بینی می‌باشد . مسایل دیگری از جمله سردرد و عفونت سینوس‌ ها می تواند از عوارض انحراف نیز باشد. در عین حال ممکن است که کسی انحراف بینی داشته باشد ولی با مشکل خاصی هم روبه ‌رو نباشد. تقریبا ۸۰ درصد افراد، انحراف بینی دارند اما مشکل شان آنقدر شدید نیست که متوجه شده و برای درمان به پزشک مراجعه کنند . شایع ترین علامت انحراف تیغه بینی، گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی است. در نفس کشیدن  فرد مشکل پیدا کرده و عموما یک سمت بیشتر از سمت دیگر گرفتگی رخ می دهد.

عمل جراحی انحراف بینی

عمل جراحی انحراف بینی یا سپتوراینوپلاستی برای اصلاح ساختار بینی، رفع مشکلات تنفسی یا باز کردن مسیر تنفسی بینی نامیده می شود. بهترین جراح بینی هم در حین عمل انحراف بینی باید ملاحظات مربوط به تناسب، توازن و تقارن بینی را نیز مورد توجه خاص قرار دهد. عمل جراحی انحراف بینی می تواند بر روی بینی هایی که انحراف و کج بودن آنها مادرزادی است یا به خاطر شکستگی، انجام شود. یک بینی کج می تواند با صدمه های وارد شده به بینی در طول عمر فرد ، ایجاد شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =